Haberler

SERAMİK SEKTÖRÜ DEVLER ARASINDA

Türkiye seramik sektörü 2 milyar doları aşan ciro büyüklüğü ve 1 milyar dolara ulaşan ihracatıyla dünya üreticileri arasında üretimde 9. ve ihracatta 4. sırada yer alıyor. Kaplama malzemelerinde 400 milyon metrekareyi aşan kurulu kapasiteye, seramik sağlık gereçlerinde 22 milyon adet kurulu kapasiteye sahip olan seramik sanayi, aynı zamanda enerji tüketimi en yoğun sektörlerin başında geliyor.

Haberler

SERAMİKTE ENERJİNİN CİRO ÜZERİNDEKİ PAYI % 20

Seramik sektörü refrakter sektörü ile birlikte 1,15 milyar kW elektrik enerjisi tüketmektedir. Sektörün enerjiye ödediği bedel bir yıl içerisinde KDV hariç 750 milyon TL’yi aşmaktadır ki bunun da ciro üzerindeki payı %20’yi bulmaktadır” diyor.

Haberler

SEKTÖR KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETMEYE YÖNELİYOR

Saatçioğlu, enerji fiyatının, kalitesinin ve temin edilebilirliğinin sektör için çok önemli olduğunun altını çizerek şunları aktarıyor: “Bu sebeple sektör enerjinin verimli kullanılmasına gayret göstermektedir. Bir kilo ürün üretmek için harcadığı enerji miktarını düşürerek enerji yoğunluğunu azaltmak için gereken çalışmaları yapmaktadır. Enerji verimli motorlar, fırınlar, presler kullanmakta ve proseste kullanılan enerjiyi azaltmaktadır. Ayrıca birçok tesis, kojenerasyon yolu ile hem enerji ve hem de ısı üretmek suretiyle enerji maliyetini hafifletmektedir.”

Haberler

SEKTÖR ÜRETTİĞİNİN YARISINI İHRAÇ EDİYOR

Türkiye Seramik Federasyonu Genel Sekreteri Germiyan Saatçioğlu’nun verdiği bilgilere göre Türkiye seramik sektörü ürettiğinin yarısını ihraç ediyor. Katma değeri %90’lara varan yükseklikte bir sanayi kolu olan sektörün, kaplama malzemeleri alanındaki ihracatı 90 milyon metrekareye ulaştı. Sağlık gereçlerinde ise 8 milyon adet ihracat yapıldı. “Sağlık gereçlerinde çok uluslu şirketlerin dünya üzerinde çeşitli ülkelerde kurulmuş olan tesisleri bulunduğundan ülke olarak Türkiye'yi dünya üzerinde sıralamak doğru olmayacaktır” diyen Saatçioğlu, Türkiye seramik sektörünün dünyada %6 gibi çok önemli bir payı olduğunu, Avrupa'da ise üretim ve ihracatta birinci sırada yer aldığını söylüyor.

Haberler

EGE VİTRİFİYE'DEN "DROPIA SERİSİ"

Ege Vitrifiye banyolarını farklılaştırmak isteyenler için "Dropia" serisini öneriyor. Ege Seramik'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Ege Vitrifiye, banyolarını alışılagelmişin dışında yenilikçi, dinamik ve estetik çizgiler ile şık ve modern bir görüntüye kavuşturmak isteyenler için Dropia serisini öneriyor. Dropia serisinde açık sifon ve banyo mobilyasıyla uyumlu 65 santimetre lavabo, gömme rezervuara uyumlu duvara tam dayalı klozet,asma klozet ve compact asma klozet bulunuyor.

Haberler

ZOR PAZARLARI KALİTEYLE FETHETTİLER

Seramik sektörünün önde gelen firmalarından Ege Seramik, bu alanda en zor ihracat pazarı olarak öne çıkan İsrail, ABD ve Kanada'da, yüksek kaliteli ürünleriyle söz sahibi olmayı başardı Ege Seramik Genel Müdürü Yedigüller: "İsrail, ABD ve Kanada ihracat anlamında en zor pazarlar ve bu üç pazarda kalitemizle etkin olmuş durumdayız" "Türkiye seramik sektöründe üretim ile satış mukayese edildiğinde yüzde 60 65 civarında bir kapasite kullanımı var. Seramik sektöründe kapasite kullanım oranı, 3'te 1 oranında düşük görünüyor.